Choď na obsah Choď na menu
 


100 rokov KLM 2019

100 rokov KLM: s hrdosťou na palube

Henk Cor van der Kwast, veľvyslanec Holandského kráľovstva na Slovensku

     

     KLM je najstaršou leteckou spoločnosťou. KLM začalo svoje pôsobenie v roku 1919 a od samého začiatku bolo kráľovské. Prvé lety boli na krátke vzdialenosti ako Amsterdam-Londýn. Prevážalo žurnalistov, noviny či list starostu Londýna starostovi Amsterdamu. Brexit v tom čase nebol problémom. KLM stanovila kroky, aby sa stala prvou leteckou spoločnosťou, lietajúcou do New Yorku po druhej svetovej vojne. Pri pohľade na históriu Holandska a KLM môžeme identifikovať dva hlavné dôvody, vďaka ktorým sme boli úspešní: orientácia na celý svet a inovatívny duch. Chceme sa spájať, a preto je letisko Schiphol dôležitým uzlom pre celý svet. Inovácia: vždy hľadieť na to ako pracovať lepšie, byť efektívnejší a slúžiť lepšie.

     KLM je Kráľovská letecká spoločnosť Holandsko je kráľovstvo, pričom sa považujeme za modernú monarchiu. Od svojej inaugurácie v roku 2013 kráľ Willem-Alexander definuje nanovo svoju úlohu v kráľovstve. Je považovaný za „Williama prístupného“ a jeho popularita je pôsobivá. Za svoju úlohu považuje spájanie ľudí, ich povzbudzovanie a zastupovanie Holanďanov a kráľovstva. Je to rodinný muž, športovec a aktívny pilot. Lietal na mierových misiách OSN, bol v kokpite štátneho lietadla pričom aj dnes zvykne lietať pod pseudonymom pre KLM. KLM je možno jedinou leteckou spoločnosťou, ktorá letí s kráľom ako pilotom. Čo môže byť kráľovskejšie?

     Kvalita Ako diplomat som musel lietať často a najmä medzikontinentálne lety kde na kvalite záleží. Prajem KLM pretrvávajúcu kvalitu pri spájaní ľudí z celého sveta. Našou silnou stránkou je spolupráca.

     Vzťahy medzi Slovenskom a Holandskom sú úspešným príbehom. Holandsko je jednou z najväčších investorských krajín na Slovensku a náš obchod je výrazný. Holandská obchodná komora k tomuto taktiež prispieva, aktívne reprezentujúc svojich 150 členov. Náš spoločný EÚ prístup a euro tieto blízke vzťahy ešte posilňujú.

    Ďalších 100 rokov bude pre KLM výzvou. Ide predovšetkým o životné prostredie a prispôsobenie sa zmene klímy. Zníženie CO2 je problémom najmä pre lietadlá. Chápem, že KLM na tom tvrdo pracuje. Som si však istý, že vďaka svojej inovatívnej histórii KLM uspeje.

     KLM predstavila kampaň, ktorá vyzýva cestujúcich, aby obmedzili lety na kratšie vzdialenosti a nastúpili do vlaku. Aj keď sa to dnes zdá trochu strašidelné, v budúcnosti by sme mohli lietať na elektrinu. (ak budú batérie ľahšie).

     Holandské veľvyslanectvo v Bratislave je jednou z našich najzelenších ambasád. Podporujeme obehové hospodárstvo a máme spoločné projekty so Slovenskom.

     Recyklácia je súčasťou politiky KLM. Na koberce lietadiel sa používajú staré uniformy posádky. Fľaše s vodou sa menia na letecké komponenty.

     Prajem spoločnosti KLM vynikajúcu kvalitu a zodpovednú budúcnosť pre ďalších 100 rokov!